Paušálne vs. skutočné výdavky
Porovnanie dane z príjmov a odhadu odvodov pri paušáli 60 % (max 20 000 €) a pri skutočných výdavkoch – rok 2026.
Materiál, tovar, softvér, nájom, auto, vybavenie… Odvody sem nepatria – zadáte ich nižšie.
Ako paušálne výdavky fungujú
Paušálne výdavky sú zjednodušený spôsob uplatnenia nákladov: 60 % z príjmov, najviac 20 000 € ročne, bez dokladovania. K nim si SZČO odpočíta zaplatené zdravotné a sociálne odvody. Zo zvyšku (čiastkový základ dane) po odpočítaní nezdaniteľnej časti zaplatí daň. Strop 20 000 € dosiahnete pri príjme 33 333 € – nad touto úrovňou paušál nerastie. Paušál môže použiť len SZČO, ktorá nie je platiteľom DPH; pri príjmoch z prenájmu sa nedá použiť.
Komu sa paušál oplatí a komu nie
- Oplatí sa, keď sú skutočné náklady nižšie než 60 % príjmov: služby, poradenstvo, IT, tvorivé profesie, remeslá s malým materiálom – a pri príjmoch do približne 33 333 €.
- Neoplatí sa pri obchode, výrobe, stavebníctve a doprave s vysokým podielom materiálu, tovaru či subdodávok, pri veľkých investíciách (auto, stroje) a pri vysokých príjmoch, kde paušál naráža na strop.
- Nedá sa použiť, ak ste platiteľom DPH.
Rozhodujte sa každý rok nanovo – prechod je možný v daňovom priznaní. Podrobný rozbor s príkladmi je v článku Paušálne výdavky 2026: kedy sa oplatia.
Daň z príjmov 2026: 15 % a progresívne pásma
Ak zdaniteľné príjmy z podnikania nepresiahnu 100 000 €, celý základ dane sa zdaní sadzbou 15 %. Nad touto hranicou sa základ dane zdaňuje progresívne: 19 % do 43 983,32 €, 25 % do 60 349,21 €, 30 % do 75 010,32 €, 35 % nad 75 010,32 €. Kalkulačka prepne na progresívne zdanenie automaticky podľa zadaných príjmov.
Nezdaniteľná časť základu dane
Pre rok 2026 je nezdaniteľná časť na daňovníka 5 966,73 € ročne (21-násobok životného minima 284,13 €). Plnú výšku uplatní daňovník so základom dane do 26 083,13 €; nad touto hranicou sa kráti podľa vzorca 14 661,11 € − základ dane ÷ 3 a pri základe dane od 43 983,32 € je nulová. Kalkulačka krátenie zohľadňuje; ďalšie nezdaniteľné časti (manžel/manželka, III. pilier) a daňový bonus nezohľadňuje.
Ako výdavky ovplyvňujú odvody
Zdravotné a sociálne odvody sa počítajú z vymeriavacieho základu odvodeného z daňového priznania: (čiastkový základ dane + zaplatené odvody) ÷ 1.486 ÷ 12. Vyššie uplatnené výdavky znamenajú nižší základ dane, a teda aj nižšie odvody v ďalšom období – preto paušál často „vyhráva“ dvakrát. Sadzby pre rok 2026: zdravotné 16 % (minimálne 121,92 € mesačne, popri zamestnaní bez minima), sociálne 33.15 % (minimálne 303,11 €); od 1. 7. 2026 platí pre nižšie príjmy mikroodvod 131,34 €. Sociálne poistenie vzniká až po prvom daňovom priznaní pri prekročení príjmovej hranice. Podrobnosti: Zdravotné a sociálne poistenie SZČO.
Prechod medzi paušálom a skutočnými výdavkami
Spôsob uplatnenia výdavkov si volíte v daňovom priznaní za celý rok – nie je možné ho meniť v priebehu roka. Ak prechádzate na skutočné výdavky, potrebujete doklady od 1. januára: odkladajte (fotografujte) bločky priebežne. Pri prechode na paušál sa doklady nevyžadujú, no evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob musíte viesť aj naďalej. Registrácia za platiteľa DPH prechod na skutočné výdavky vynúti.
Metodika výpočtu
- Paušálne výdavky = 60 % z príjmov, najviac 20 000 € ročne (§ 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov); nie sú dostupné pre platiteľa DPH. Skutočné výdavky zadávate bez odvodov – odvody sa odpočítajú v oboch variantoch.
- Základ dane = príjmy − výdavky − zaplatené odvody. Nezdaniteľná časť 5 966,73 € (rok 2026) sa nad základom 26 083,13 € kráti vzorcom 14 661,11 € − ZD ÷ 3.
- Daň: 15 % zo zdaniteľného základu, ak príjmy nepresiahnu 100 000 €; inak progresívne pásma 19 % / 25 % / 30 % / 35 % s prahmi 43 983,32 €, 60 349,21 €, 75 010,32 €. Bonusy a ďalšie nezdaniteľné časti nezohľadňujeme.
- Odhad odvodov na ďalšie obdobie: vymeriavací základ = (základ dane + zaplatené odvody) ÷ 1.486 ÷ 12; zdravotné 16 % (min. 121,92 €, popri zamestnaní bez minima), sociálne 33.15 % (min. základ 914,40 €), ak ich platíte. Maximálny vymeriavací základ a mikroodvod nezohľadňujeme.
- Sadzby, limity a minimá sa načítavajú z centrálneho zoznamu overených faktov webu; výpočet prebieha v prehliadači a nič neodosielame.
Sadzby a limity platné k 30. 8. 2026, pravidelne aktualizujeme
Zdroje: podpora.financnasprava.sk , podpora.financnasprava.sk , podpora.financnasprava.sk , socpoist.sk , socpoist.sk , vszp.sk . Výsledok je informatívny a nenahrádza výpočet účtovníka.
Údaje platné k 30. 8. 2026, pravidelne aktualizujeme. Sumy a sadzby v článku vychádzajú z oficiálnych zdrojov (finančná správa, Sociálna poisťovňa, zbierka zákonov) a majú informatívny charakter – pred rozhodnutím ich overte s účtovníkom.